м. Київ, вул. Басейна, 9-Г, оф. 24
,

Дедалі частіше до мене звертаються кадровики, керівники та працівники з проханням порадити чи допомогти вирішити конфліктні ситуації стосовно надання відпусток.

Конкретні рекомендації та рецепти дій як для працівника, так і для роботодавця ми розберемо на вебінарі «У відпустку з карантину! Як? Коли? На скільки?» вже 21 липня о 17:00!

А зараз розглянемо ймовірні варіанти подій для обох сторін трудових відносин.

Однією з причин «болісних відпусток» може стати роботодавець, який вирішив, що:

  • він «господар» у даних правовідносинах і йому все дозволено;
  • йому за те, що він не надає відпустки працівникам, а тим паче, після карантину, «нічого не буде»;
  • працівник нічого не зможе зробити, а буде працювати «як миленький», тому що всюди скорочення та масові звільнення!

Дана поведінка керівника може призвести не тільки до сильного «головного болю», причиною якого буде скарга працівника до Державної служби України з питань праці, але й до фінансових втрат для підприємства та директора, на підставі рішення суду.

У ст. 28 Закону України «Про відпустки» зазначено, що особи, винні у порушенні законодавства про відпустки, несуть відповідальність згідно із нормами, передбаченими:

- ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка попереджає про наслідки - штрафи для посадових осіб, які порушують трудове законодавство, від 510 грн до 1700 грн.

- ст. 265 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України), яка додатково встановлює на підприємство фінансові санкції у розмірі мінімальної заробітної плати. На сьогодні це 4723 грн.

Якщо ж роботодавцю «профілактичні процедури» не допомогли і він продовжує порушувати права працівників на відпочинок та систематично не надавати відпустки, то суд може «діагностувати» це як «патологічний стан», грубе порушення законодавства про працю та застосувати одну з «лікувальних процедур» у вигляді:

  • штрафу у розмірі від 34000 грн до 51000 грн;
  • позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до трьох років;
  • виправних робіт строком до двох років, відповідно до ст. 172 Кримінального кодексу України.

Чи варто так «плювати» на здорові стосунки з працівниками? Вирішувати власнику підприємства. Це його підприємство, його гроші, його колектив, до речі, права якого захищає трудове законодавство, в особі контролюючих органів.

Зіпсувати трудові відносини може і працівник, якого палицею не відправиш у відпустку, з «патологічними симптомами» трудоголізму та незамінності або працівник, якому просто «начхати» на норми законодавства про відпустки та вимоги роботодавця, він «сам собі лікар» і краще знає, коли йти у відпустку і як ділити її на частини, за які періоди.

В цьому випадку, як «профілактичне щеплення» працівнику для підтримки «здорової» атмосфери на підприємстві, роботодавець може застосувати норми ст. 147 КЗпП України та притягнути його до дисциплінарної відповідальності, такої як догана, а потім і звільнення.

Отже, безвихідних ситуацій не буває, а з «конкретними протоколами лікування» ми ознайомимося на вебінарі нашої «Майстерні невідкладної допомоги для Кадровика»!